Co to jest WireGuard VPN? - Hide IP VPN — polskie vpn, jaki vpn wybrać w 2023 (2024)

Co to jest WireGuard VPN? - Hide IP VPN — polskie vpn, jaki vpn wybrać w 2023 (1)

WireGuard to nowy protokół VPN, o którym falami słychać od 2018 roku. Jest to wschodzący gracz na rynku protokołówVPN, ale czy faktycznie jest lepszy od pozostałych? W tym artykule postaramy się podać Wam wszystkie ważne informacje na jego temat, w tym wady i zalety. A zatem, co to jest WireGuard VPN?

Jak wiemy, protokółVPNwyznacza, w jaki sposób VPN obsługuje (szyfruje) dane i ważne jest, aby znać wszystkie cechy, charakteryzujące dane rozwiązanie, wybrany protokół VPN. Dzięki temu łatwiej wybrać najlepszy dla naszych potrzeb i zastosowań.

Co to jest WireGuard VPN – Spis treści:

  1. Co to jest Wireguard?
  2. Jak działa Wireguard?
  3. Analiza techniczna Wireguard VPN
  4. Czy Wireguard jest bezpieczny w użyciu?
  5. Jak szybki jest protokół Wireguard VPN?
  6. Plusy i minusy Wireguard
    1. Zalety Wireguard
    2. Wady Wireguard
  7. Wireguard vs inne protokoły VPN
    1. Wireguard vs PPTP
    2. Wireguard vs L2TP
    3. Wireguard vs IKEv2
    4. Wireguard vs SSTP
    5. Wireguard vs OpenVPN
  8. Podsumowanie

Co to jest Wireguard?

WireGuard to open-source’owy protokół VPN, który wykorzystuje najnowocześniejszą kryptografię. Jednocześnie jest łatwy w konfiguracji, szybki i bezpieczny. Jest to nowy protokół VPN, który rozpoczął się jako eksperyment naukowy. Stopniowo ewoluował jako alternatywa dla OpenVPN i IPSec (uważanych przez wielu za trudne do skonfigurowania i zarządzania).

Kod Wireguard jest napisany w mniej niż 4000 liniach kodu, co czyni go łatwym do sprawdzenia i odczytania dla każdego.

WireGuard ma na celu dostarczenie technologii VPN ogólnego przeznaczenia, która jest bezpieczniejsza, prostsza i szybsza. Można ją łatwo wdrożyć na każdym urządzeniu, od serwerów wysokiej klasy po urządzenia o niskiej klassie wydajności (takie jak Raspberry PI).

WireGuard został oficjalnie wydany publicznie 30 marca 2020 roku, jest zawarty w wersji 5.6 jądra Linux.

Chociaż WireGuard został pierwotnie opracowany dla systemu Linux, jest już protokołem VPN wspieranym na systemach na macOS, Windows, Android, iOS lub BSD.

Jak działa Wireguard?

WireGuard wykorzystuje nowoczesną kryptografię i kod sieciowy do tworzenia zaszyfrowanego tunelu pomiędzy dwoma urządzeniami. Wykorzystując kilka sprytnych strategii, działa nawet wtedy, gdy zmienia się adres IP urządzenia klienckiego. Na przykład, możesz przełączyć się z danych mobilnych na Wi-Fi bez czekania trzydziestu sekund na ponowne połączenie VPN.

Działa to dość podobnie do SSH (Secure Shell). Zasadniczo, polega to na wymianie kluczy publicznych. Po ich wymianie i ustanowieniu tunelu aplikacja-serwer, nie ma potrzeby ciągłego zarządzania połączeniem. Ponadto, gdy WireGuard stworzy tunel VPN, serwer musi otrzymać przynajmniej jeden zaszyfrowany pakiet danych od klienta, zanim będzie mógł faktycznie skorzystać z sesji. Zapewnia to prawidłowe potwierdzenie klucza.

Analiza techniczna Wireguard VPN

Wireguard wykorzystuje następujące protokoły i prymitywy:

  • ChaCha20 do szyfrowania symetrycznego, uwierzytelnionego za pomocą Poly1305, wykorzystującego konstrukcję AEAD z RFC7539
  • Curve25519 dla ECDH
  • BLAKE2s do haszowania i haszowania z kluczem, opisane w RFC7693
  • SipHash24 dla kluczy hashtable
  • HKDF do wyprowadzania kluczy, zgodnie z opisem w RFC5869
  1. Protokół ten działa w ukryciu, ponieważ nie odpowiada na żadne pakiety od nieznanych mu urządzeń, więc skanowanie sieci nie ujawni, że WireGuard jest uruchomiony na danym komputerze. Co więcej, połączenie pomiędzy peerami, które mogą działać jednocześnie jako klienci i serwery, milknie, gdy nie ma wymiany danych.
  2. Ma mniejszą „powierzchnię” ataku w porównaniu z innymi projektami VPN, a ponieważ nie odpowiada na nieuwierzytelnione pakiety, jest znacznie trudniejszy do zaatakowania.
  3. WireGuard działa tylko na UDP i nie wspiera oficjalnie TCP
  4. Wireguard oferuje lżejszą budowę niż jakikolwiek inny protokół VPN, ponieważ wykorzystuje około 4000 linii kodu, w przeciwieństwie do innych protokołów, takich jak OpenVPN, który wykorzystuje ponad 70000 linii kodu.

Czy Wireguard jest bezpieczny w użyciu?

Wielu ekspertów ds. bezpieczeństwa oraz sam zespół WireGuard uważają ją go za stabilny. Tak było już przed marcem 2020 roku, kiedy to został on początkowo zaimplementowany w jądrze Linux 5.6.

Powszechnie uważa się, że bezpieczeństwo WireGuard jako protokołu i jego implementacja w jądrze Linuksa jest lepsza niż inne alternatywy. Wiek projektu i audyty kodu służą jako sygnały dla decydentów, ale istnieją inne, często silniejsze sygnały, że jest stabilny i bezpieczny, gdy mocniej zagłębimy się w temat.

Użyte prymitywy kryptograficzne oraz fakt, że może być zaimplementowany bez dynamicznej alokacji pamięci, a także prostota maszyny stanów protokołu są równie lub nawet bardziej użyteczne.

Prostsza baza kodu WireGuard sprawia, że sprawdzanie integralności tego protokołu jest znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne dla audytorów bezpieczeństwa. Na przykład, jedna osoba może wykonać całą pracę w ciągu kilku godzin, jeśli wie, co robi!

Jedynym problemem obecnym dla komercyjnych użytkowników VPN był fakt, że Wireguard VPN przechowuje adresy IP punktów końcowych, ale ponieważ kod jest bardzo lekki, dostawcy VPN mogli go łatwo usunąć lub zastosować podwójny system NAT, aby zapewnić, że poziom prywatności nie zmniejszy się ani o jotę. Nie musisz się martwić, HideIPVPN wykonał to zadanie i adres IP punktu końcowego (Wasz) nie jest w żaden sposób przechowywany czy narażony na przeciek.

Jak szybki jest protokół Wireguard VPN?

Benchmarki i testyszacowały, że protokół ten jest znacznie szybszy niż OpenVPN i IPSec. Od tego czasu liczne witryny z recenzjami VPN i blogi technologiczne przetestowały prędkości Wireguard w porównaniu z innymi protokołami.

Wireguard jest zoptymalizowany do korzystania z wielu rdzeni procesora w tym samym czasie i używa szybszych metod szyfrowania.

Aby lepiej zrozumieć prędkości, sprawdź poniższy wykres, na którym możesz porównać prędkość Wireguard VPN z innymi protokołami VPN:

Co to jest WireGuard VPN? - Hide IP VPN — polskie vpn, jaki vpn wybrać w 2023 (2)

Testy zostały przeprowadzone na urządzeniu z procesorem Intel Core i7-3820QM oraz Intel Core i7-5200U.

Komputery z podobną konfiguracją pod względem szyfrowania. Możesz zauważyć, że OpenVPN jest najwolniejszy, to dlatego, że używa najwięcej zasobów i maksymalnie obciąża procesor. Oznacza to, że Wireguard wykorzystuje rdzenie CPU bardzo efektywnie, co jest jednym z powodów dla których jest tak szybki.

Najlepsze prędkości mogą być osiągnięte przez użytkowników Linuksa, ponieważ Wireguard VPN jest wbudowany w jądro Linuksa. W przeciwieństwie do innych systemów operacyjnych, oferując więc najlepsze możliwe „osiągi”, jakie może zapewnić ten protokół.

Plusy i minusy Wireguard

PLUSY WIREGUARD

1. Wydajność

WireGuard jest typem szybkiego protokołu VPN, ponieważ używa on szybkich prymitywów kryptograficznych (ponad 1000Mbps w kategoriach przepustowości). A także ze względu na fakt, że wykonuje swoje procesy wewnątrz modułu jądra systemu Linux, ma zapewnić szybszą wydajność i przepustowość wśród wszystkich rozwiązań protokołu. WireGuard rekomenduje to do zastosowania w urządzeniach typu embedded, takich jak smartphone’y i routerów domowych.

2. Konfiguracje

W większości przypadków, WireGuard nie wymaga infrastruktury certyfikatów, ponieważ używa tylko kluczy publicznych. Także dla celów identyfikacji i szyfrowania. To sprawia, że każde konkretne oprogramowanie jest łatwe do skonfigurowania w WireGuard.

3. Bezpieczeństwo

W celu zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa połączenia online, WireGuard używa procesu routingu klucza kryptograficznego. Nie stosuje on standardowej w branży techniki szyfrowania AES-256. W tym przypadku autoryzowane adresy IP VPN są połączone z publicznymi kluczami szyfrowania dla lepszego bezpieczeństwa.

4. Baza kodów

WireGuard używa tylko około 3800 linii kodu, co jest bardzo małą ilością w porównaniu do OpenVPN i IPSec. Ta szczupła struktura kodowania zapewnia protokół łatwiejszy do audytowania. Dzięki temu ma także znacząco mniej luk w zabezpieczeniach.

5. Wsparcie dla platform

WireGuard wspiera większość popularnych obecnie platform. Wireguard działa na Windows, Android, IOS, Mac OS i Linux.

MINUSY WIREGUARD

  1. WireGuard działa tylko na UDP, więc nie można go używać na porcie TCP 443 (port HTTPS). Tak więc administratorzy sieci mogą zablokować WireGuard, jeśli zablokują porty UDP, których używają (warto jednak pamiętać, że jest ich wiele).
  2. Przechowywanie logów adresów IP punktów końcowych. Jak pisaliśmy można to łatwo rozwiązać po przez usunięcie tej opcji z oryginalnego kodu (dokładnie tak uczyniliśmy my, HideIPVPN).

Wireguard vs inne protokoły VPN

WIREGUARD VS PPTP

Podobnie jak Wireguard, PPTP jest szybkim protokołem VPN, dobrym do takich działań jak strumieniowanie video. Jest on jednak przestarzały i nie jest zalecany dla osób dbających o bezpieczeństwo.

W przeciwieństwie do PPTP, Wireguard działa na zasadzie open-source, więc może być łatwo sprawdzony i odpowiednio kontrolowany. Pod względem bezpieczeństwa Wireguard będzie lepszym wyborem ponieważ firewalle NAT mogą łatwo zablokować PPTP. Podczas gdy Wireguard może być blokowany, jest mało prawdopodobne aby administratorzy sieci blokowali większość portów UDP tylko po to aby go ograniczyć.

Ponadto, w chwili obecnej Wireguard jest też lepiej wspierany na różnych urządzeniach. Niektóre platformy, np. iOS, porzuciły obsługę protokołu PPTP.

WIREGUARD VSL2TP

Podczas gdy oba protokoły oferują dobry poziom bezpieczeństwa, Wireguard używa nowszych algorytmów i bardziej złożonych technik szyfrowania. W przeciwieństwie do Wireguard, L2TP nie oferuje żadnych zabezpieczeń sam w sobie i jest używany w połączeniu z IPSec do uwierzytelniania i szyfrowania.

L2TP/IPsec używa 3 portów (UDP 500, UDP 4500, i UDP 1701) i protokołu IP ESP 50, co czyni go bardziej podatnym na blokowanie przez administratorów sieci, podczas gdy Wireguard może używać dowolnego wolnego portu UDP na serwerze, na którym jest zainstalowany, a dostępnych portów UDP jest aż 65535!

WIREGUARD VSIKEV2

Chociaż IKEv2 jest również szybkim i dość nowym protokołem, WireGuard ma dwie zalety: jego prymitywy szyfrowania mogą być szybsze i jest wbudowany w jądro Linuksa. Większość testów wykazuje, że WireGuard jest bardziej spójny pod względem szybkości. Różnica między IKEv2 i WireGuard jest taka, że większość urządzeń domyślnie obsługuje ten pierwszy. Ponadto Wireguad oferuje nowocześniejszą bibliotekę szyfrowania i jest nieco mniej obciążający dla procesora. Podobnie jak L2TP/IPSec, IKEv2/IPSec jest łatwiejszy do zablokowania, ponieważ używa mniejszej liczby portów: UDP 500, ESP IP Protocol 50, UDP 4500. Po stronie plusów IKEv2 oferuje MOBIKE – funkcję, która pozwala protokołowi być odp*rnym na zmiany w sieci. Więc jeśli przełączysz się z WiFi na dane mobilne w telefonie komórkowym, Twoja sieć VPN nie powinna się rozłączyć.

WIREGUARD VSSSTP

Jeśli chodzi o to porównanie, powinniśmy zacząć od tego, że Wireguard działa na bazie open source, a SSTP nie. Ponieważ protokół SSTP VPN został stworzony przez Microsoft, nie ma zewnętrznego możliwości zewnętrznego audytu przez osoby trzecie. Oznacza to, że w kodzie mogą być wbudowane backdoory, które mogą zagrozić ogólnemu bezpieczeństwu. Inne platformy i systemy operacyjne mogą implementować SSTP, ale wsparcie dla protokołu jest małe. Na plus dla SSTP VPN przemawia to, że używa portu TCP 443, który jest portem HTTPS, więc administratorzy sieci nie mogą go łatwo zablokować. Warto jednak pamiętać, że Wireguard używa dowolnego dostępnego portu UDP, więc w pewnym sensie wyrównuje to tę zaletę SSTP w tym zakresie.

WireGuard działa na większej liczbie platform, ponieważ macOS i iOS nie obsługują SSTP bez dodatkowych. Jeśli chcesz bezpieczeństwa, gwarantowanej prywatności i prędkości, radzimy korzystać WireGuard VPN.

WIREGUARD VSOPENVPN

Jest to chyba najpopularniejsze porównanie w sieci, pomiędzy Wireguard VPN a innymi protokołami VPN – OpenVPN. Zarówno OpenVPN jak i WireGuard działają na zasadach open source, nie mają prawie żadnych luk i wymagają dodatkowych plików konfiguracyjnych do działania na większości urządzeń. Różnica polega na tym, że WireGuard używa bardziej zaawansowanej biblioteki szyfrującej i jest bardziej wydajny. Większość przeprowadzonych testów wykazuje, że WireGuard pokonuje OpenVPN o około 15% w normalnych warunkach. Gdy OpenVPN został ograniczony do wolniejszego trybu TCP, prędkość WireGuard wzrosła o 56%. Chociaż porównanie najlepszych przypadków nie jest wykazuje dużych różnic, z pewnością odczujesz wzrost prędkości korzystając z WireGuard.Szczególnie w przypadku dużych plików do pobrania.

W przypadku klientów indywidualnych pytanie, czy WireGuard jest lepszy niż OpenVPN nie jest całkiem łatwe do wyjaśnienia. To zależy od twoich potrzeb. WireGuard jest prostszy, szybszy i łatwiejszy do skonfigurowania niż OpenVPN, ale nie jest jeszcze dostępny dla niektórych urządzeń. Na przykład, jeśli masz stary router dla VPN, możesz być zmuszony do pozostania przy OpenVPN. Baza kodu Wireguard jest znacznie lżejsza (około 4,000 linii w porównaniu do 70,000 – 600,000 linii), i wykorzystuje rdzenie CPU bardziej efektywnie. W naszych testach, WireGuard był szybszy nawet gdy używaliśmy OpenVPN przez UDP.

Do tej pory OpenVPN był zwykle protokołem VPN pierwszego wyboru ze względu na prędkość i bezpieczeństwo. Od teraz, możesz zdecydowanie wybrać Wireguard, ponieważ działa tak jak OpenVPN, ale odczuwalnie lepiej.

PODSUMOWANIE – NAJLEPSZY PROTOKÓŁ VPN

Podsumowując kilka odpowiedzi na pytanie –Co to jest jest Wireguard VPN? Uważamy, że Wireguard powinien być obecnie Twoim pierwszym wyborem ze względu na następujące fakty:

  • Dużo łatwiejsza konfiguracja, szczególnie po stronie serwera
  • Nigdy nie musisz się martwić o utratę połączenia
  • Znacznie szybsze nawiązywanie połączenia VPN
  • Znacznie mniejsze zużycie baterii na urządzeniach mobilnych, zwłaszcza gdy używasz niestandardowego jądra z modułem Wireguard

Wierzymy, że WireGuard jest częścią przyszłości technologii VPN i właśnie dlatego zaimplementowaliśmy dla Was ten protokół. Mamy nadzieję, że będziecie zadowoleni i mocno rekomendujemy korzystanie z tego protokołu.

KUP VPN

Co to jest WireGuard VPN? - Hide IP VPN — polskie vpn, jaki vpn wybrać w 2023 (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Patricia Veum II

Last Updated:

Views: 5618

Rating: 4.3 / 5 (44 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Patricia Veum II

Birthday: 1994-12-16

Address: 2064 Little Summit, Goldieton, MS 97651-0862

Phone: +6873952696715

Job: Principal Officer

Hobby: Rafting, Cabaret, Candle making, Jigsaw puzzles, Inline skating, Magic, Graffiti

Introduction: My name is Patricia Veum II, I am a vast, combative, smiling, famous, inexpensive, zealous, sparkling person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.